Lokaty internetowe – warto skorzystać?

O tym, że tradycyjne lokaty są najpopularniejszymi produktami bankowymi z dziedziny oszczędzania wie każdy zainteresowany tym tematem. Popularność depozytów polega przede wszystkim na tym, że gwarantują one bezpieczeństwo oszczędności i nie stwarzają w żaden sposób sytuacji, które mogłyby przyczynić się do utraty części kapitału lub zarobionych odsetek.

Wraz z rozwojem współczesnych usług bankowych, zmieniło się całkowicie to jak prezentuje się wiele usług proponowanych klientom, a także to w jaki sposób są one udostępniane. Przez wiele lat wszelkie produkty finansowe były możliwe do zdobycia wyłącznie poprzez kontakt z pracownikami danego banku w jego oddziale. Obecnie coraz częściej mamy szansę na podpisanie umowy elektronicznie. Zarówno rachunki osobiste, konta oszczędnościowe, kredyty oraz pożyczki gotówkowe jak i lokaty bankowe posiadają wnioski online, po których wypełnieniu otrzymamy dane potrzebne do sfinalizowania usługi.

Dla wielu osób taki sposób zawierania umowy lub codzienne korzystanie z bankowości online stwarza zagrożenie i nie ufają nowoczesnemu podejściu do maksymalnego uproszczenia procedur i zminimalizowania czasu jaki musimy poświęcić na zorganizowanie prywatnych finansów. Warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z produktów internetowych, w tym także lokat – jest w pełni bezpieczne, a często nawet mniej narażone na jakieś nieprzyjemności niż osobiste dostarczanie pieniędzy do „okienka” banku. Bankowość online posiada silne zabezpieczenia i stosując się do zaleceń ogólnych dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu nie generujemy niebezpieczeństwa wycieku min. danych potrzebnych do otrzymania dostępu do prywatnego panelu zarządzania finansami. Ponadto ochroną naszego konta online jest unikatowy login oraz hasło, często specjalnie szyfrowane i uzgodnione z użytkownikiem dla jego większej wygody.

Lokaty internetowe posiadają liczne atuty, które wręcz przemawiają za tym by decydować się na takie oferty. Jednym z najważniejszych jest komfort konsumenta i oszczędność czasu potrzebnego na zawarcie umowy. Wypełnienie formularza online trwa zaledwie kilka minut i możemy to zrobić w dowolnym dla nas momencie. Nie musimy szukać oddziały banku w miejscu w którym mieszkamy i sam wybór instytucji poszerza się o więcej banków niż te, które posiadają tradycyjne placówki jeżeli mieszkamy w niewielkim mieście.

Zawarcie umowy jest wyjątkowo łatwe i wymaga od usługobiorcy wyłącznie podstawowych danych z dowodu osobistego. Większość banków następnie przesyła kurierem umowę przygotowaną w tradycyjnej papierowej formie.

Wiele usług online wyróżnia się także atrakcyjnością w kosztach prowadzenia lokaty oraz jego oprocentowaniu. Lokaty internetowe to najczęściej produkty skierowane dla nowych klientów danego banku, którzy mogą liczyć na zwiększone odsetki zachęcające do nawiązania współpracy z bankiem. Założenie takiej lokaty jest bezpłatne i nierzadko dodatkowym atutem jest brak konsekwencji finansowych w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Takie warunki z pewnością są konkurencyjne dla tych dostępnych w banku tradycyjnym, który musi utrzymać nie tylko placówkę ale także pracowników, którzy mają kontakt z klientami.

Odpowiedź na pytanie czy warto skorzystać z lokat internetowych zależy wyłącznie od osoby, która decyduje się na przekazanie swoich oszczędności instytucji, która będzie tymi funduszami zarządzać w czasie wyznaczonym przez umowę. Jeżeli interesują nas wszelkie nowości, lubimy mieć pełną kontrolę nad finansami i zależy nam na atrakcyjnych warunkach, bez problemu znajdziemy usługę, która odpowie naszym wymaganiom w bankowości online. Gdy natomiast cenimy sobie wieloletnią tradycję i najważniejszym kryterium naszego zaufania wobec banku jest osobisty kontakt z doradcami pracującymi w placówce, dla własnego komfortu lepiej abyśmy wybrali lokaty tradycyjne.