Kredyt konsolidacyjny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka zobowiązań i chcą nimi lepiej zarządzać. Pozwala to bardzo często zmienić ratę na niższą. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Banki oferują kredyt na praktycznie na każdy cel np. na samochód, budowę domu, zakup mieszkania, wakacje czy inne potrzeby. Jak wiemy, trudniej spłacić kilka kredytów niż jeden. Dlatego z pomocą może przyjść nam kredyt konsolidacyjny. Czym jest kredyt konsolidacyjny? Samo słowo konsolidacja oznacza zmianę kilku pożyczek w jedną. Rozwiązanie takie pozwala na ujednolicenie warunków spłaty. Kredyt konsolidacyjny to w takim razie nic innego, jak połączenie ze sobą kilku zobowiązań finansowych w jedno zobowiązanie o ujednoliconych warunkach spłaty. W ten sposób zamiast kilku rat spłacamy tylko jedną. Dla wielu osób sytuacja ta wpływa korzystnie na finanse. Ma też jednak swoje wady, może oferować bowiem gorsze warunki kredytowania niż nasz pierwotny kredyt. Zazwyczaj wiąże się też z wydłużeniem okresu kredytowania. Z drugiej strony zmiany o których mówimy, wpływają na to, że kredyt będzie cechował się niższą ratą miesięczną. Miejmy też na uwadze wzrost kosztów kredytu w aspekcie odsetek oraz opłat dodatkowych pokroju składek ubezpieczeniowych, które naliczane są przez bank przed dłuższy czas kredytowania. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie o to, jakie zobowiązania można konsolidować? Wiele zależy tutaj od miejsca, w którym będziemy konsolidować, ogólne warunki mogą się różnić. Zazwyczaj jednak skonsolidować można różne zobowiązania, pośród nich są kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, debety, karty kredytowe czy kredyty hipoteczne. Co ciekawe niekiedy można skonsolidować także dawne kredyty konsolidacyjne czy pożyczki pozabankowe.
Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny w danym banku, warto sprawdzić, jakie warunki konsolidacyjne przewiduje dana placówka. Jeśli chcemy oprócz konsolidacji otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci gotówki, tym bardziej zapytajmy o to, czy w ogóle jest taka możliwość. Pozwoli nam to uniknąć nerwów na późniejszym etapie zaciągania kredytu i ewentualnego rozczarowania. A jakie rodzaje kredytów możemy wyróżnić? Zazwyczaj wymieniamy kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub hipoteczny. Jeśli chodzi o gotówkowe kredyty konsolidacyjne, to nie są one zazwyczaj zabezpieczane, w przeciwieństwie do kredytów konsolidacyjnych hipotecznych. W ich przypadku konieczne jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny dzięki zabezpieczeniu cechuje się niekiedy lepszymi warunkami. Jakie są warunki udzielania kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim jest to oferta dla osób, które chcą zmniejszyć liczbę rat, ale nie miały do tej pory problemów ze spłatą. Jeśli mieliśmy problemy ze spłatą, może wiązać się to z problemami podczas zaciągania nowego zobowiązania.