Kredyt gotówkowy dla młodych – czy to możliwe?

Kredyt gotówkowy dla młodych nie jest jakąś konkretną propozycją marketingową. Niemniej wiele banków szczyci się ofertami zobowiązań, które przeznaczone są wyłącznie dla osób w określonym (często niskim) wieku. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy taka oferta jest w ogóle opłacalna. Trzeba bowiem przyznać, że jakiekolwiek ujednolicenie nie ma tu żadnego sensu. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: co bank, to zupełnie inne zwyczaje.

Kto może dostać kredyt dla młodych?

Kredyt gotówkowy dla młodych to oferta przeznaczona dla… młodych. Mówiąc poważnie, jest to forma zobowiązania bankowego, w przypadku którego kredytobiorca może liczyć – przynajmniej teoretycznie – na pewne korzyści. Mowa tu przede wszystkim o:

– obniżeniu wymagań dotyczących przyznawanych dochodów,

– skróceniu do minimum niezbędnych formalności,

– obniżeniu oprocentowania, co jednak ma swoje następstwa…

– obniżeniu wymagań dotyczących sposobu ich pozyskiwania (umowa o dzieło, pracę itd.),

Z marketingowego punktu widzenia trzy pierwsze pozycje mają jak najbardziej sens. To samo zresztą dotyczy pozycji ostatniej, która – od strony „broszurowej” – wygląda bardzo korzystnie. Problem polega na tym, że korzystne oprocentowanie, nie zawsze przekłada się na obniżenie prowizji. Wręcz przeciwnie, kto powiedział, że korzystny marketingowo kredyt dla młodych, musi być faktycznie tani. Zwłaszcza, że bank może naliczyć szereg opłat dodatkowych, co przy niskiej świadomości sytuacyjnej młodego kredytobiorcy, jest tym bardziej „zasadne”.

Młody kredytobiorco – uważaj!

Czasami lepiej skorzystać z typowego kredytu gotówkowego, niż z jego „młodzieżowego” odpowiednika. Oferty te mają bardzo często dość pokręconą strukturę, co oznacza, że wychwycenie określonych kruczków prawnych jest w tym przypadku bardzo trudne. Przyszły młody kredytobiorca (chcąc zaciągnąć korzystny kredyt) powinien zwrócić szczególną uwagę na:

– maksymalizację dochodów,

– odpowiednio duży staż pracy,

– oszczędności (mogą się przydać przy nieoczekiwanych wydatkach),

– dobrą opinię w BIK.

I właśnie dlatego, warto przed zaciągnięciem dużego kredytu (niekoniecznie dla młodych), zaciągnąć znacznie mniejsze zobowiązanie. Oczywiście jego spłata będzie się wiązać z określonymi wydatkami, ale lepiej je ponieść, by potem móc się cieszyć dużo bardziej korzystnymi warunkami kredytowania. Co więcej, warunki te mogą być znacznie korzystniejsze, niż warunki uzyskania kredytu „dla młodych”. A tak na marginesie, banku przy składaniu wniosku o kredyt nie obchodzi wiek kredytobiorcy. Owszem, musi on skończyć 18 lub 21 lat, ale na tym obostrzenia banku się kończą. Z punktu widzenia Wierzyciela, najważniejszą kwestią pozostaje dochód i czas, na który obowiązuje umowa. Reszta to już w większości kwestie formalne.

Podsumowując, nie każda oferta przeznaczona wyłącznie dla młodych, faktycznie jest dla nich korzystna. Czasami lepiej poczekać i to nawet kilka miesięcy, by móc się cieszyć naprawdę korzystną ofertą.