Wiele osób, które decydują się na wzięcie kredytu nie zdaje sobie sprawy jak wielu fachowych pojęć z tym związanym nie zna. O niektórych nawet słyszał, ale gdyby przyszło mu takie pojęcie wyjaśnić, miałby z tym naprawdę spory problem. Jednym z takich pojęć jest karta aplikacyjna. Podczas analizy scoringowej karty aplikacyjnej wykorzystywane są statystyki. Dzięki temu procedura kredytowa jest o wiele sprawniejsza. Kredytobiorcy uzyskują specjalne punkty według skali. Nazywa się ona wag. Wyliczając punkty bank bierze pod uwagę kilka czynników. Patrzy na to jakie wykształcenie ma kredytobiorca i jaki zawód on wykonuje. Na pozór łatwe pytanie, ale bank niektóre zawody ocenia na bardziej opłacalne i tym samym można za nie otrzymać większą liczbę punktów.
Wyliczając punkty przed przyznaniem kredytu sprawdza się również status mieszkaniowy oraz dzielnicę w jakiej mieszka osoba starająca się o kredyt. Wiadomo, że mając mieszkanie własnościowe znajdujące się w lepszej dzielnicy jesteśmy bardziej wiarygodni w oczach banku niż osoby, które mieszkają w biednych dzielnicach i wynajmują niewielkie mieszkanie. Ma to również wpływ na ilość przyznanych punktów. Na punkty wpływa również czas zamieszkania pod danym adresem i wielkość dochodów co miesiąc. Co ciekawsze nawet posiadanie telefonu może mieć znaczenie. Jednym z czynników wpływających na ilość przyznanych punktów jest również wiek i stan cywilny kredytobiorcy. Liczba osób jaką musi utrzymać kredytobiorca oraz okres zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie i na danym stanowisku również wpływa na ilość wyliczonych punktów. Na podstawie wyliczeń bank wyznacza punkt odcięcia, który jest dolną granicą przyznania kredytu. punktacja poniżej tego progu sprawi, że bank nie przyzna nam kredytu. Zbliżenie się do tego punktu wymaga od kredytobiorcy lepszych zabezpieczeń kredytu lub musi on zmniejszyć wielkość kredytu o jaką się stara.
Karta aplikacyjna jest po to, aby można było ocenić każdego kredytobiorcy czy jest on osobą solidną i będzie na czas spłacać kredyt jaki mu przyzna bank. Punkty są potrzebne, gdyż dzięki nim bank ma pełen obraz tego jak wygląda sytuacja konkretnego klienta i czy będzie on wstanie spłacić kredyt o jaki się stara.