Jakie szanse na kredyt ma osoba kupująca dom po raz pierwszy?

Uzyskanie kredytu hipotecznego nigdy nie było szczególnie łatwe – obecnie jednak kombinacja gwałtownie rosnących cen nieruchomości i surowych zasad udzielania pożyczek przez banki sprawiła, że jest to szczególnie trudne.

Rzeczywiście, podczas gdy liczba osób ubiegających się o zatwierdzenie kredytu hipotecznego wciąż rośnie, liczba osób faktycznie pozyskujących pozwolenie na taki kredyt rośnie w tempie ślimaka. Na przykład, od roku do lipca, najnowsze dane pokazują, że kredyty hipoteczne wzrosły o mniej niż 1 procent.

Mądrze postępuj zgodnie z zasadami banków!

Jeśli kupujesz dom po raz pierwszy lub chcesz zamieni go na lepszy, a od ostatniego zakupu minęło trochę czasu, zapoznaj się z aktualnymi zasadami banków. Teraz regulują one, ile bank może pożyczyć i ile możesz pożyczyć. W końcu nie ma sensu przychodzić do brokera / banku szukającego kredytu hipotecznego, jeśli twój budżet jest nierealny. Zgodnie z zasadami pożyczkobiorcy mogą pożyczać tylko 3,5-krotność swojego (łącznego) dochodu, podczas gdy kupujący po raz pierwszy potrzebują depozytu w wysokości 10 procent, a kupujący – 20 procent. Oznacza to na przykład, że osoba, której średnia roczna płaca jest w wysokości około 38 000 zł otrzyma kredyt hipoteczny w wysokości około 133 000 zł lub 266 000 zł za dwukrotność tej pensji. Aby spojrzeć na to z innej strony, jeśli chcesz kupić dom o wartości 400 000 zł, będziesz potrzebować dochodu w wysokości około 102 000 zł, jeśli jesteś kupującym po raz pierwszy.

Oczywiście są wyjątki od tych zasad; ale gdy zbliża się koniec roku, przekonasz się, że wielu kredytodawców już skorzystało ze wszystkich tych dostępnych ulg dostępnych w tym roku. Oznacza to, że albo będziesz musiał przestrzegać limitów, albo czekać do nowego roku, kiedy nadejdzie nowa runda wyjątków.

Dopracuj rachunek bieżący

Jest to jedna z pierwszych rzeczy, na które patrzą banki, więc zanim jeszcze odbierzesz telefon, aby umówić się na spotkanie, wykonaj kilka kroków, aby ukształtować rachunek bieżący w najlepszy możliwy sposób.

Opłaty za polecenie, kredyty w rachunku bieżącym, kredyty samochodowe, niepotrzebne opłaty za karty kredytowe, polecenia zapłaty na konto inne niż Twoje – wszystko to może zmniejszyć twoje szanse na uzyskanie aprobaty lub akceptacji na żądaną kwotę.

I pamiętaj, że jeśli masz osobistą pożyczkę, taką jak opłata za samochód lub uczelnię, będzie to miało wpływ na to, ile możesz pożyczyć, więc spróbuj ją zmniejszyć przed złożeniem wniosku.

Pomoc w zaciągnięciu kredytu, która daje kupującym po raz pierwszy ulgę podatkową w wysokości kilku procent ceny zakupu nieruchomości, może pomóc w zmniejszeniu różnicy między oszczędnościami a 10-20 procentową zaliczką. Jest to jednak ograniczone zarówno do kupujących po raz pierwszy, jak i do nowych wersji, które mogą nie wszystkim odpowiadać.

Pod warunkiem, że kwalifikujesz się do rabatu, możesz kupić nową nieruchomość za zaledwie 5% depozytu, w zależności od tego, czy jesteś kupującym po raz pierwszy, czy jest to Twój kolejny zakup.