Decyzje kredytowe w czasie pandemii

Decyzje kredytowe w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią to bardzo problematyczne zagadnienie, zarówno dla klientów, jak i banków często posiadających źle zdywersyfikowane portfele zadłużenia. Jak dobrze ocenić decyzję kredytową w aktualnych warunkach (kwiecień 2020)?

Kredyt konsolidacyjny, chociaż ułatwia scalanie zobowiązań nie jest dla każdego kredytobiorcy, ale tylko tego, który wykazuje stabilny dochód i wysoką zdolność kredytową. Jeżeli zgłaszasz się do banku, bo nie możesz spłacić chwilówek, albo straciłeś nagle zatrudnienie twój wniosek zostanie natychmiast odrzucony. Wynika to nie tylko z polityki banków, ale też z odgórnych norm ustanowionych przez KNF i NBP. Konsolidacja kredytów to zatem opcja dla ludzi o stabilnych dochodach, bez wad w zdolności kredytowej. Główne plusy rozwiązania to oczywiście niższa rata i szansa na wydłużenie okresu spłaty, aż cały problem gospodarczy się nie rozmyje.

Największe trudności w dostępie do kredytu występują u kredytobiorców zatrudnionych we wrażliwych branżach, chociażby turystyce, gastronomii, przemyśle motoryzacyjnym, świadczących drobne usługi, fryzjerów, kosmetyczek, w salonach medycyny estetycznej, branżach powiązanych. Przy zatrudnieniu na umowę cywilnoprawną, czyli umowę o dzieło lub zlecenie nie masz już praktycznie żadnych szans na restrukturyzację, ewentualnie po wprowadzeniu odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego.

Wiele banków proponuje zawieszenie spłaty, ale standardowa konsolidacja okazuje się lepsza, dlaczego? Zwykłe zawieszenie spłaty, chociaż bezpłatne na starcie kosztuje w naliczaniu odsetek od większego kapitału. To duży problem po pewnym czasie. Do tego może dojść do potrzeby aktualizacji umowy ubezpieczeniowej, która nie zakładała początkowo półrocznego przesunięcia. Konsolidacja wygrywa z zawieszeniem spłaty rat, ponieważ możesz ustalić bardzo niskie koszty miesięczne spłaty zobowiązania, a tym samym normalnie regulować umowy. Kiedy dysponujesz pozytywną zdolnością kredytową to najlepsze rozwiązanie, pewna alternatywa dla nowych systemów pomowy oferowanych przez banki.

Pamiętaj, że odroczenie spłaty to nie zawieszenie, więc zobowiązanie nawet w czasach kryzysu gospodarczego nie zmniejsza się. Według raportów Związku Banków Polskich ponad 200 000 klientów bankowości detalicznej zdecydowało się na podobny krok, co mówi o skali kłopotów ekonomicznych lub ich przewidywania.